Zaczynamy gotować

Przygotowanie szybkowaru do pierwszego gotowania.

Nawet jeśli wcześniej gotowałeś w szybkowarze, poświęć chwilkę aby przygotować go do pełnej sprawności. Ten dział pokaże ci krok-po-kroku co powinieneś/aś zrobić przed pierwszym użyciem. Zajmie to ok. 30 min.

1. Na samym początku…

  • Usuń etykietę z szybkowaru i wymyj go dokładnie. Klej po etykiecie najlepiej usunąć olejkiem dla dzieci lub olejem roślinnym.
  • Spróbuj rozpoznać części szybkowaru.
  • Wyciągnij i nałóż regulator ciśnienia, uszczelkę.
  • Kilka razy zamknij i otwórz szybkowar.

2. Pierwsze testowe gotowanie

Nalej 2 szklanki wody do garnka. Dodaj 1 łyżeczkę (5ml) soku z cytryny lub octu (nie dla anodowanych garnków) aby zapobiec odbarwieniu się garnka. Wyciągnij regulator ciśnienia z wentyla. Spójrz przez wentyl na pokrywce i upewnij się, że jest on drożny. Sprawdź i dopasuj uszczelkę na pokrywce dociskając ją lekko do zagłębienia. Zamknij szybkowar. Zacznij gotowanie.

3. Sprawdź szczelność pokrywki

Gdy woda zagotuje się, gorące powietrze/para powinna zacząć wydobywać się z wentyla. Jeśli para zacznie wydobywać się z brzegów garnka, popraw ustawienie pokrywki: zwolnij zatrzask i przesuń delikatnie pokrywkę w miejsce uciekającej pary, z powrotem zamknij zatrzask. NIE DOTYKAJ POKRYWKI gołymi rękoma, pokrywka będzie gorąca.

ŹLE: Para wydobywa się z krawędzi pokrywki

DOBRZE: Brak uciekającej pary

4. Nasadź regulator ciśnienia

Kiedy para zaczyna wydobywać się jednostajnie z wentyla, umieść na nim regulator ciśnienia i dociśnij ku dołowi. Trzymając regulator na samej górze palcami, jednym ruchem umieść go na wentylu. Kliknięcie będzie oznaczało że regulator został prawidłowo założony. Po około 2 minutach, szybkowar osiągnie pełnię swoich możliwości.

5. Jak rozpoznać że szybkowar osiągnął pełną sprawność?

Szybkowary z linii BigBoy, Classic, Contura, Ekobase, Stainless Steel, Ventura: Po nałożeniu regulatora ciśnienia na wentyl, na początku słyszymy bardzo niski syk pary. Po kilku chwilach natężenie tego dźwięku rośnie aż do momentu gdy regulator delikatnie podniesie się i zacznie wydobywać dźwięk gwizdania. Szybkowar wtedy to osiągnął pełną sprawność. To jest moment w którym zmniejszamy gaz/energię i zaczynamy odliczać czas podany w instrukcji/przepisie.

Szybkowar Hawkins gwiżdże gdy osiągnie pełną sprawność

Szybkowary z linii Futura: Gdy umieścimy regulator ciśnienia na wentylu, po około 2 minutach, zaczyna wydobywać się para z regulatora i powoli zaczyna się zwiększać aż do momentu kiedy osiągnie stały moment wydobywania. W tym momencie szybkowar Futura jest w pełnej sprawności. Następnie możemy zmniejszyć gaz/energię i zacząć liczyć czas podany w instrukcji/przepisie.

6. Utrzymanie ciśnienia po zmniejszeniu ognia/energii

Po osiągnięciu pełnego ciśnienia (122 C) zredukuj zużycie gazu/energii z wysokiego na średnie/niskie. Ciśnienie wewnątrz szybkowaru zostanie utrzymane na poziomie 1kg na cm2. Jeżeli szybkowar gwiżdże za często (więcej niż 4 razy na minutę) zmniejsz ogień jeszcze bardziej.

7. Wypuszczanie ciśnienia

Wyłącz gaz/energię. Zdejmij szybkowar z kuchenki:

HAWKINS: Widelcem, lekko podnieś regulator ciśnienia aby wypuścić parę. Nie ściągaj regulatora ciśnienia.

FUTURA: Skieruj rączkę w swoim kierunku i naciśnij przycisk na regulatorze. Para ucieknie w przeciwnym kierunku.

Można również zredukować ciśnienie poprzez zanurzenie szybkowaru w zimnej wodzie.

8. Końcowe kroki.

Otwórz szybkowar. Wylej wodę. Umyj i wytrzyj do sucha szybkowar.