Porady dot. gotowania

Rodzaje kuchenek

Szybkowary marki Hawkins idealnie nadaje się do kuchenek gazowych, elektrycznych, halogenowych i ceramicznych. Szybkowary z linii Stainless Steel dodatkowo pasują do kuchenek indukcyjnych.

Ilość wody podczas gotowania

W szybkowarze zawsze musi znajdować się wystarczająco wody (lub bulionu, soku, octu, piwa, wina). Jest to wymagane do prawidłowego obiegu pary wewnątrz, gdyż zapobiega to przypalaniu się potraw. Minimalna ilość cieczy wymagana do gotowania to 1 szklanka (pierwsze 10 minut) plus każda kolejna szklanka na następne 10 minut gotowania.

Czas gotowania

Zacznij odliczać czas gotowania gdy szybkowar osiągnię swoją pełną sprawność. Dla ułatwienia można użyć minutnika lub obserwować zegar. Dokładne pilnowanie czasu jest sukcesem do idealnego gotowania pod ciśnieniem. Jeżeli żywność jest tylko nieznacznie niedogotowana, można dokończyć gotowanie bez ciśnienia. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla produktów które można łatwo rozgotować. Jeżeli jedzenie wymaga dłuższego gotowania pod ciśnieniem, ustal ile minut potrzeba, sprawdź również czy jest wystarczająco cieczy do dłuższego gotowania. Postaw z powrotem na palnik szybkowar i dogotuj jedzenie.

Zmniejszanie ognia

Gotowanie na pełnym ogniu podczas gdy szybkowar osiągnie już swoją pełną sprawność nie powoduje, że produkty nam się szybciej ugotują. Marnujemy przez to energię oraz zwiększamy prawdopodobieństwo wyparowania całej wody lub zepsucia potrawy.

Wypuszczanie ciśnienia

Są trzy metody wypuszczania ciśnienia z szybkowaru:

  • „Pozwól opaść ciśnieniu naturalnie”

Ściągnij szybkowar z kuchenki i pozostaw szybkowar aż ciśnienie spadnie do normalnego poziomu, wtedy też będziesz mógł go otworzyć (trwa to od 10 do 20 minut). Taka metoda wymagana jest jeżeli gotujemy zupy, rośliny strączkowe. Niektórzy szefowie kuchni uważają, że jedzenie a zwłaszcza mięso, ma lepszą miękkość, kruchość oraz smak jeżeli zastosujemy tą metodę.

  • „Wypuszczanie ciśnienia poprzez regulator ciśnienia”

Wypuść ciśnienie poprzez podniesienie regulatora ciśnienia widelcem. Następnie szybkowar nadaje się już do otwarcia (w przypadku szybkowaru Futura naciśnij przycisk na regulatorze ciśnienia by wypuścić je). Ta metoda jest zalecana do produktów, które łatwo rozgotować takie jak warzywa, ryba. Sposób ten nie jest zalecany do produktów o konsystencji ciekłej np. zupy, może to spowodować wyciek przez wentyl.

  • „Wypuszczenie ciśnienia przez zanurzenie szybkowaru w zimnej wodzie (10cm) na 2 minuty”

Ta metoda jest zalecana jeżeli w szybkowarze gotujemy np. zupy lub potrawy pieniące się i chciałbyś otworzyć szybkowar od razu.