Informacje techniczne

Rzeczywista wartość użytkowa jest mniejsza aniżeli podana pojemność każdego z szybkowarów. Szybkowar nie powinien być wypełniony więcej niż 85% jego całej pojemności. Jest to granica, która chroni wentyl przed zatkaniem oraz po to by pozostało wystarczająco miejsca dla obiegu pary. Niektóre rodzaje jedzenia takie jak: zupy, fasola i ryż które zwiększają swoją objętość w czasie gotowania nie powinny być wypełniane więcej niż połowa pojemności szybkowaru.

Dla przykładu, szybkowar Hawkins 5L odpowiada 13 szklankom/4.25 litra (85% pojemności) natomiast połowa pojemności odpowiada 10 szklankom/2.5 litra.

Pojemność dla produktów o stałej konsystencji: 85% pojemności

Pojemność dla produktów o ciekłej konsystencji lub do rozmrażania: 1 pojemności

Uszczelka

Aby prawidłowo założyć uszczelkę, należy ją idealnie wpasować do rowków pokrywki.

Uszczelkę w szybkowarze Futura należy osadzić jeżeli słowa „OTHER SIDE UP” skierowane są ku dołowi.

Nakładanie regulatora ciśnienia na wentyl szybkowaru Hawkins

Regulator automatycznie zwiększa ciśnienie do 1kg/cm2. Regulator ciśnienia należy założyć na wentyl i docisnąć aż usłyszmy kliknięcie.

Regulator ciśnienia posiada sprężynowy mechanizm, który przytrzymuje go na wentylu. Jest on bardzo mocny przez co nawet przy odwróconej pokrywce nie ma prawa odpaść.

Nakładanie regulatora ciśnienia na wentyl szybkowaru Futura

Zawór bezpieczeństwa

Z tyłu pokrywki, specjalna śruba zabiezpiecza sam wentyl. Śruba wentyla w szybkowarze Hawkins posiada siedem otworów (w Futurze jest ich trzynaście) wiec nawet jeśli kilka dziur zatka się, pozostałe będą odprowadzały ciśnienie. Zawsze czyść i sprawdzaj drożność wentyla.

Jeżeli otwory wentyla zablokują się np. jedzeniem, automatycznie zadziała zawór bezpieczeństwa. Aktywuje się on również w przypadku jeżeli jest za mało wody w szybkowarze i po jakimś czasie wyparuje ona do minimalnej ilości powodując wzrost temperatury poza normalny poziom (122° C). Topik w zaworze bezpieczeństwa wypada jeżeli temperatura będzie za wysoka, zostanie wtedy uwolnione ciśnienie. Jak najszybciej wymień zawór.

Topik zaworu...

...który wypada gdy zawór się aktywuje.