Gotowanie – obalamy mity szybkowarów

1. Dobry garnek to ciężki garnek

Mądrość starszego pokolenia ma swoje zdroworozsądkowe wyjaśnienie. Garnki o grubych ściankach – a co za tym idzie znacznej wadze – lepiej utrzymują ciepło. Dodatkowo taki garnek trudniej przypalić, znacznie lepiej rozprowadza się ciepło. Wszystkie szybkowary HAWKINS znakomicie absorbują ciepło, w tym tkwi również ich cały sekret.

2. Czy w szybkowarze można gotować na parze?

Do każdego modelu dołączona jest specjalna podstawka do gotowania na parze. Wlej ok. 1 cm wody, następnie włóż specjalną podkładkę i na to połóż produkt, który chcesz ugotować na parze.

3. Czy można użyć szybkowaru Hawkins do rozmrażania mięsa?

Stosowanie szybkowaru do rozmrażania np. mięsa jest najzdrowszym znanym sposobem. Jedzenie nie traci swoich właściwości. Odbywa się to tak jakbyś normalnie gotował potrawę pod ciśnieniem.

4. W szybkowarze nie można gotować kilku rzeczy naraz

Użyj specjalnego separatora dołączonego do np. modelu Classic 4L, pozwoli to na gotowanie różnych rodzajów produktów w czasie jednego cyklu.

5. Gotowanie w garnku bez pokrywki wydłuża czas gotowania

Jest to naukowo potwierdzony fakt. Gotowanie w zwykłym garnku bez pokrywki powoduje wydłużenie się czasu gotowania potraw czyli automatycznie marnujemy swój czas i energię. Analogicznie gotowanie w zwykłym garnku z pokrywką przyspiesza czas gotowania, natomiast gotowanie w szybkowarze pod ciśnieniem jest najlepszym rozwiązaniem jeżeli chcemy maksymalnie zaoszczędzić czas i energię.

6. Częsta wymiana uszczelki…

W naszych szybkowarach należy wymienić uszczelkę tylko wtedy jeżeli zostanie ona uszkodzona mechanicznie lub ulegnie znacznemu zużyciu, po ok. 7-8 latach przy bardzo częstym użytkowaniu.

7. Na dużej wysokości gotowanie jedzenia jest utrudnione

Jest to absolutna prawda. Dla przykładu na wysokości 6000 metrów nad poziomem morza, woda wrze w temperaturze 81° C. W tych warunkach, gotowanie bez szybkowaru jest długotrwałe, jeśli w ogóle możliwe. Angielski uczony Charles Darwin opisał ten problem w następujący sposób:

Z powodu zmniejszonego ciśnienia atmosferycznego w miejscu naszego noclegu, woda wrze tam w temperaturze niższej niż w mniej wyniesionym terenie; przypadek odwrotny od tego obserwowanego w kociołku Papina(szybkowarze). Dlatego kartofle, pomimo gotowania przez szereg godzin, były tak twarde jak na początku. Garnek został zostawiony na ogniu na cała noc, gotowany ponownie następnego ranka, a jednak kartofle się nie ugotowały. Dowiedziałem się o tym po podsłuchaniu dwóch towarzyszy starających się ustalić przyczynę; doszli oni do następującego prostego wniosku „przeklęty garnek (który był nowy) postanowił nie gotować kartofli.

8. Szybkowar „wybucha” jeżeli wytworzy się zbyt wysokie ciśnienie.

Szybkowar marki Hawkins jest efektem długoletnich badań oraz projektów najwyższej klasy inżynierów.

  • Po pierwsze pokrywka wkładana jest do wewnątrz garnka (nie tak jak w innych szybkowarach nakładana na górę garnka i zakręcana śrubami). Efektem takiego rozwiązania jest to, że nie otworzymy „fizycznie” szybkowaru dopóki nie zostanie całkowicie wypuszczone ciśnienie.
  • Po drugie nasz szybkowar posiada specjalny zawór bezpieczeństwa. Jeśli nawet przypadkowo zapomnimy o postawionym szybkowarze na kuchence, zawór ten aktywuje się co powoduje całkowite bezpieczne wypuszczenie ciśnienia.